Mağaza Açılış Günlerinde Kalabalık Yönetimi

Mağaza Açılış Günlerinde Kalabalık Yönetimi

Bu ayın kapak konusu olan AVM Güvenliğine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum. Bilindiği üzere, ülkemizde, AVM konseptinin hızla gelişmesi ve sayısının giderek artması ile AVM’lerdeki güvenlik yapılanması önem kazanmaya başlamıştır.

Kalabalık Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bu yazımda sizlere, yeni mağaza açılışı veya yoğun alış veriş yapılması muhtemel bayram tatili öncesi günlerde kalabalık yönetimi nasıl yapılmalıdır konusunda bilgi ve birikimlerimi paylaşarak, karanlıkla kalan bazı konulara ışık tutmaya çalışacağım ve aynı zamanda aşağıdaki sorulara cevaplar arıyor olacağız.

Biz Agun Security olarak, özellikle yeni açılacak AVM’lerde veya büyük markaların kendi mağazalarının açılış günlerinde kalabalık yönetimi için profesyonel hizmet vermekteyiz. Mağaza açılışları öncesinde yapılan reklam kampanyaları ve büyük indirimli satış haberleri, tüketicilerde büyük bir beklenti yaratmakta ve açılış gününü sabırsızlıkla beklemeye başlamaktadırlar.

Açılış günlerinde ne tür sorunlar yaşanmaktadır?
Açılış gününü bir trajediye dönüşebilir mi?
Açılış günü, iyi bir kalabalık yönetimi ile nasıl başarılı bir satış gününe dönüştürelebilir?
Açılış günlerinde ne tür tedbirler alınmalıdır?

Kalabalık Yönetimi, iyi bir planlama ile sorunsuz ve mükemmel bir şekilde yönetilebilir. Önemli olan, olabilecek sorunların, açılış öncesinde risk analizi ile birlikte öngörülebilmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasıdır.

— Çağdaş Agun - Agun Security

Bu nedenle, açılış günleri iyi bir şekilde organize edilmeli ve kayıpları en aza indirecek şekilde planlanmalıdır. Aksi takdirde, açılış günleri, kalabalığın iyi yönetilememesi nedeniyle fiyasko ile sonuçlanabilmekte ve medyaya olumsuz görüntüler yansımakta ve markaya zarar vermektedirler.

Bu nedenle, işletme yöneticileri veya mağaza müdürleri, açılış günlerinden önce, kalabalık bir insan topluluğunu yönetmek için detaylı planlama ve hazırlık yapmak durumundadır. Açılış günündeki indirimli fiyatlardan yararlanmak amacıyla bir araya gelmiş kalabalık insan topluluğu içinde meydana gelebilecek heyecan, çatışma, kargaşa veya provokasyon gibi bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Kalabalığın kontrolden çıkması durumunda, hem kalabalık içindeki insanlar ve hem de mağaza içindeki görevliler ezilebilir, yaralanabilir ve hatta ölüme varabilecek istenmeyen üzücü olaylar, hasar ve tahribatlar meydana gelebilir.

İyi bir açılış günü planlaması yapılmaz ise, olabilecek bazı tehlike ve risklerden bahsetmek 

Tehlike ve Riskler

  • Aşırı heyecan ve istekten dolayı kalabalığın kontrolden çıkması
  • Aşırı heyecan ve istekten dolayı kalabalığın kontrolden çıkması
  • Müşteriler arasında tartışma, kavga ve yaralanmalar
  • Düşme, takılma, ezilme ve yaralanmalar
  • Bayılma, tansiyon düşüklüğü gibi sağlık sorunları
  • Kalabalıktan kaynaklı hata ve kayıplar
  • Hırsızlık, ürünlerin hasar görmesi
  • Yangın ve mağazayı tahliye ihtimali
  • Mağaza personeli üzerinde baskı ve stres kaynaklı olumsuzluklar

crowd6   crowd7

Geri Dön
© 1996-2015 Gesider.org.tr - Tüm hakları saklıdır.