Editör’den – AVM Güvenliği Üzerine

Editör’den – AVM Güvenliği Üzerine

Değerli Okurlarımız;

Alışveriş merkezleri günümüz kent yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bu komplekslerin sayısı hızla artmakta ve mağazalarla birlikte otopark, sinema salonları, ev-yapı marketleri, yiyecek içeçek bölümleri, vb. içermektedir.

Alışveriş merkezleri; 2013 sonu itibarıyla 385 binden fazla çalışanı, 60 milyar cirosu, 9.2 milyon metrekare alanı ve 59 bin mağaza sayısı ile önemli bir ekonomik boyutu ortaya koymaktadır. 2013 yılında, 1,6 milyar kişinin ziyaret ettiği AVM’lerin sayısı ülkemizde 333 iken, bu sayının 2014 yılında 368’e çıkacağı öngörülüyor.

AVM’ler küçük bir şehir gibi insan yoğunluğuna ve mekânsal yapılara sahiptir dolayısıyla da yangın başta olmak üzere önemli güvenlik riskleri taşımaktadır. Yine AVM’nin etkisinin büyüklüğü, sayısı ve nerede inşa edildiği de AVM güvenliğiyle doğrudan ilişkilidir.

Gelinen noktada insanların tüketim ihtiyaçlarını karşılamada cazibe merkezi olan ve ülke ekonomisine canlılık kazandıran alışveriş merkezlerinde uygulanan güvenlik kontrol tedbirlerinin ihtiyacı tam olarak karşılamasının önemli bir yeri var.

— Devrim Bozkurt - Editör

Gelinen noktada insanların tüketim ihtiyaçlarını karşılamada cazibe merkezi olan ve ülke ekonomisine canlılık kazandıran alışveriş merkezlerinde uygulanan güvenlik kontrol tedbirlerinin ihtiyacı tam olarak karşılamasının önemli bir yeri var. Bu sayımızda kapak konumuzu, AVM güvenliğine ayırdık. Önemli değerlendirmelerin yer aldığı yazılarımızı ilgili sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Bu sayımızda fokus konumuz ise müze güvenliği. Bilindiği üzere ülkemiz; kültür varlıkları konusunda son derece zengindir. Hırsızlık, yangın, vb. birçok konuda önemli riskler taşıyan müzelerin güvenliğinin de doğru bir şekilde tesis edilmesinin önemli bir yeri var. Fokus konumuzla ilgili olarak da yine ciddi saptamaların yer
aldığı önemli yazılarımız var.

Sektörden sayfalarımıza bu sayıda ÖGF (Özel Güvenlik Federasyonu) ve Viya Group Yönetim Kurulu Başkanı Oryal Ünver’i konuk ettik. Sektörde yaşanılan sorunlar ve çözüm önerilerinin yer aldığı birçok önemli konuya ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı röportajı da keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Elektronik güvenlik, güvenlik hizmeti, bilgi güvenliği ve yangın güvenliği disiplin başlıklarımız da yine ilginizi çekecek teknik yazılar, makaleler ve çeviri yazıları ile dolu…

Geri Dön
© 1996-2015 Gesider.org.tr - Tüm hakları saklıdır.